  • MAXPOWER MP-10000-48V Ultra Lithium Ion Battery
The MaxPower MP 10000 Pro is an advanced lithium-ion battery designed to meet the energy storage needs of residential and commercial applications. It is recognized as one of the best lithium batteries in Pakistan and offers outstanding performance, reliability, and efficiency. With a nominal energy of 10,240 Wh and a nominal capacity of 200 Ah, it operates within a voltage range of 40-58.4 V. It can handle both standard and maximum charge and discharge currents of 100 A and 150 A, respectively. Designed for longevity, the MaxPower MP 10000 Pro has an impressive lifespan of up to 10 years and a 6000 life cycle guarantee. It features an IP20 protection degree and can be installed as wall-mounted or floor-mounted, making it versatile for various applications, including home energy systems and renewable energy storage.
Lithium-Ion Battery
Lithium-Ion Battery
  • MAXPOWER MP-16000 Ultra Lithium Ion Battery
  • LIVOLTEK 12 V 100Ah lithium battery
  • MAXPOWER MP-5000-48V Ultra Lithium Ion Battery
  • Power Square Lithium Ion Battery – 51.2V 5.2KWH Sunwoda
  • LIVOLTEK 24 V 100 Ah Li-ion Battery
  • MAXPOWER MP-1200 Lithium Battery
  • NEON POWER 5.12KW Lithiun-ion 48v
  • Triex 2.56 KW 24 V 100 Ah 6000 Cycles LifePo4 Lithium Battery Wall Mounted IP 65
  • MAXPOWER MP 32000 Ultra Lithium Ion Batte
  • Triex 5.12 KW 51 V 100 Ah 6000 Cycles LifePo4 Lithium Battery Wall Mounted IP 65